Si të rrisni potencialin në shtëpi?

Stresi, dieta jo e shëndetshme dhe zakonet e këqija, problemet në marrëdhëniet me një grua, mbingarkesa, e gjithë kjo ndikon negativisht në shëndetin dhe potencën e një burri. Shumë njerëz e dinë se cilët faktorë ndikojnë në potencë, por vetëm disa mbrojnë shëndetin e tyre seksual prej tyre. Ekspertët gjithashtu ofrojnë një numër teknikash se si të rritet potenca në shtëpi.

Çdo teknikë është e përshtatshme për faktorë të caktuar që shkaktojnë një ulje të potencës. Prandaj, mjekët shpesh rekomandojnë të aplikojnë në praktikë disa mundësi për terapi dhe parandalimin e impotencës. Një qasje e integruar do të sigurojë një efekt kumulativ dhe arritjen e shpejtë të rezultateve të dëshiruara, mbetet të njihemi me tiparet dhe rregullat e secilës metodë.

burrë seksi pa probleme me potencë

Arsyet për përkeqësimin e potencës

Vetëm disa arrijnë të përcaktojnë në kohën e duhur një rënie të potencës, ndërsa pjesa tjetër fillon vetë procesin patologjik. Në fakt, simptoma të tilla si interesi i zvogëluar në marrëdhëniet seksuale, mbledhja e dobët dhe e paqëndrueshme dhe vështirësia me derdhjen do të bëhen shkak për alarm dhe vizitë te mjeku.

Arsyet për uljen e potencës mund të jenë të llojeve të mëposhtme:

Çrregullime psikologjike. . . Probleme të tilla si më poshtë mund të çojnë në uljen e potencës dhe epshit:

 • depresioni;
 • klimë e pafavorshme në marrëdhëniet me një grua;
 • konfliktet në punë;
 • vetëbesimi, komplekset dhe frika;
 • çrregullime neuropsikiatrike;
 • punë e tepërt
shkaqet e zvogëlimit të potencës te burrat

Çrregullimet hormonale. . . Sistemi hormonal është përgjegjës për sferën seksuale, në veçanti hormonin testosteron. Një ulje e testosteronit mund të shkaktohet nga çrregullimet e mëposhtme:

 • diabeti;
 • patologjia e gjëndrës tiroide;
 • mbipesha;
 • mosfunksionimi i gjëndrave mbiveshkore.

Sëmundjetduke ndërprerë transmetimin e impulseve nervore që janë përgjegjëse për zgjimin seksual. Sëmundjet e mëposhtme mund të çojnë në këtë:

 • qarkullimi i dëmtuar i trurit;
 • sklerozë të shumëfishtë;
 • sëmundjet dhe dëmtimet e palcës kurrizore.

Arsyet lokaletë cilat janë përgjegjëse për funksionin seksual. Domethënë:

 • Ngushtimi i arterieve që çojnë gjak në penis
 • bllokim i dobët i valvulave të venave, për shkak të të cilave ka një rrjedhje të shpejtë të gjakut nga penisi dhe një mbledhje zhduket.

Sëmundjet e sistemit kardiovaskular, përkatësisht:

 • flebeurizma;
 • arteroskleroza;
 • lëvizshmëri e ulët, e cila çon në procese të ndenjur.

Sëmundjet e sistemit gjenitourinar të një natyre infektive dhe inflamatore. Më shpesh, një ulje e potencës ndodh për shkak të uretritit, cistitit dhe prostatitit tek burrat.

Mendimi i ekspertit. Seksolog. Ekspert i marrëdhënieve familjare. Psikolog familjar.

Një ulje e përkohshme e potencës mund të shoqërohet me përdorimin e barnave të caktuara me efekte anësore. Shpesh, problemet e zonës gjenitale shoqërohen me përdorimin e ilaqet kundër depresionit, agjentët hormonalë, diuretikët. Pas heqjes së fondeve të tilla, duhet të vërehet një rivendosje e fuqisë.

Si të rrisni fuqinë e mashkullit në shtëpi?

Nëse një burrë është i interesuar se si të rritet shpejt fuqia mashkullore pa ndihmën e mjekut dhe metodave radikale të terapisë, mund të merren parasysh disa opsione. Së pari, duhet të rregulloni dietën dhe mënyrën tuaj të jetesës në mënyrë që këta faktorë të mos ulin aktivitetin seksual. Së dyti, ekspertët këshillojnë ushtrime të ndryshme, ilaçe dhe mjete juridike popullore për të rritur potencialin seksual.

Ushqim

Nga ajo që një burrë konsumon si ushqim, varet drejtpërdrejt nga gjendja e tij shëndetësore, aktiviteti seksual dhe madje edhe prejardhja psiko-emocionale. Çdo ushqim përmban një kompleks të substancave të rëndësishme, kështu që vlen të merret parasysh një listë e produkteve që do të ndihmonin në rivendosjen e fuqisë së një burri.

Produktet e mëposhtme duhet të përfshihen në menunë e burrit:

 1. Të Gjelbrit- kopra, majdanozi, selino dhe zarzavatet e tjera janë produkte të domosdoshme për trupin e mashkullit. Për shembull, majdanozi përmban përbërësin apigenin, për shkak të së cilës zvogëlohet përqendrimi i hormoneve femërore, që do të thotë se ruhen nivelet e testosteronit.
 2. Ushqim deti- Ky ushqim është i pasur kryesisht me proteina, dhe zinku dhe aminoacidet kontribuojnë në prodhimin normal të testosteronit. Produktet më të dobishme për potencë janë skumbri, butak, karkaleca deti, goca deti.
 3. Rrepë- kjo perime rrënjësore në përgjithësi ka një efekt të dobishëm në të gjithë trupin e një burri. Nëse e përdorni rregullisht, një rritje e potencës mund të vërehet që në 3-4 ditë. Por për të konsoliduar rezultatin, është më mirë ta përdorni vazhdimisht në menu.

Gjithashtu, produktet e qumështit, arrat e të gjitha llojeve, mishi i ligët, mëlçia dhe të gjitha llojet e erëzave dhe bimëve do të jenë të dobishme për sferën seksuale mashkullore. Gjëja kryesore është që menuja të jetë e larmishme dhe e ekuilibruar, dhe jo e kufizuar në disa produkte.

Sjelljet korrekte gjatë marrëdhënies seksuale

Pak burra e dinë që cilësia e ereksionit dhe fuqia varet drejtpërdrejt edhe nga zgjedhja e sjelljes. Mjekët rekomandojnë të praktikojnë më shumë ato pozicione në të cilat do të jetë më e lehtë për një burrë të marrë gjak në zonën e legenit. Për shembull, një pozë kur një burrë është në krye të një gruaje, domethënë një pozë tradicionale.

Në mënyrë që rrjedha e gjakut të jetë dukshëm më e madhe se dalja, një burrë mund të marrë një pozicion të drejtë në trup, duke ndryshuar pozicionet gjatë seksit. Për shembull, një mënyrë e shkëlqyeshme për të trajnuar funksionet seksuale dhe potencialin do të ishte një pozicion kur një grua është në të katër anët dhe partneri i saj është i gjunjëzuar ose qëndron pas saj.

Ushtrime

Muskujt në legenin dhe kanalin inguinal janë gjithashtu përgjegjës për punën e organeve gjenitale dhe proceseve të rëndësishme. Prandaj, një burrë duhet të jetë i zhvilluar fizikisht dhe i fortë për të përmirësuar cilësinë e jetës seksuale dhe forcimin e potencës. Ju mund të rrisni fuqinë duke trajnuar muskulin pubococcygeal.

ushtrime për të rritur potencën

Për të gjetur këta muskuj, një burrë duhet të përpiqet të ndërpresë rrjedhën e urinës gjatë urinimit. Kështu tkurret muskuli pubokociksial. Ju duhet të stërvitni muskujt duke alternuar kompresimin dhe relaksimin, përsëritjet mund të bëhen sa më shpesh të jetë e mundur, duke pasur parasysh faktin se manipulime të tilla do të mbeten të padukshme për të tjerët.

Metodat tradicionale për një efekt të shpejtë

Mjekësia tradicionale konsiderohet si alternativa më e mirë për mjekimin nëse keni nevojë për parandalimin ose trajtimin e sëmundjes pa efekte anësore. Më shpesh, tinkturat, zierjet përdoren për të forcuar funksionet seksuale dhe potencën. Për shembull:

 1. Supë qepësh.Merrni dy qepë, copëtoni imët me thikë dhe më pas dërgojini në një enë me 400 ml ujë të ngrohtë të zier. Infuzioni duhet të mbahet për rreth 4 orë, të kullohet nga sedimenti dhe të merret oralisht për 4 doza në ditë.
 2. Mumiyo.Merrni një lugë ujë të ngrohtë të zier, shpërndani 0. 16 g në të. mumjeProdukti që rezulton merret në mëngjes me stomak bosh dhe para gjumit.
 3. Arra dhe mjaltë.Një ilaç i pazëvendësueshëm për çdo çrregullim në trup. Komponenti duhet të kombinohet në një raport 1: 1, pas së cilës agjenti merret në një lugë gjelle pas çdo vakti, larë me qumësht.
 4. Tinktura e xhensenit.Një ilaç i tillë shitet në farmaci, ju duhet ta merrni atë 25-30 pika para ngrënies çdo ditë për 1-3 muaj.
 5. Sallatë hithër.Ju duhet të merrni degët e hithrave, të përpunoni me ujë të valë, të copëtoni imët së bashku me majdanoz dhe një vezë të zier. Pjata që rezulton është erëza me vaj ulliri, fara liri dhe hudhër të copëtuar.

Gjithashtu, ekspertët këshillojnë burrat të përdorin çaj të zi me shtimin e Dubrovnikut, trumzë, bar limoni, karafil dhe shafran. Por nenexhiku është kundërindikuar në potencë të ulët, pasi ajo relakson burrin dhe zvogëlon reagimin e mbaresave nervore dhe impulseve përgjegjës për ngritjen dhe ngacmueshmërinë e burrit.

Barna

Droga me fuqi të ulët mund të merret vetëm sipas udhëzimeve të një mjeku. Zakonisht, ata drejtohen kur metodat alternative kanë rezultuar joefektive. Këto mund të jenë ilaçe bimore dhe shtesa dietike për përdorim afatgjatë, ose mund të ketë stimulues sintetikë të ereksionit.

Tabletat duhet të merren në mënyrë rigoroze në dozën e treguar dhe sipas skemës së përshkruar nga mjeku, përndryshe mund të arrihet efekti i kundërt.

Masat parandaluese

Parandalimi është zgjidhja më e mirë që do ta ndihmojë një burrë të shmangë çrregullimet seksuale pa përdorimin e teknikave të terapisë. Nëse një burrë rrezikon të zhvillojë çrregullime seksuale ose thjesht dëshiron të mbrojë veten nga një fat i tillë, mund të ndiqen rekomandimet e mëposhtme të mjekëve:

 • të refuzosh nga zakonet e këqija;
 • hani ushqime të shëndetshme për të parandaluar trashjen;
 • bëni dush me kontrast të rregullt;
 • të udhëheqë një mënyrë jetese aktive, duke parandaluar procese të ndenjur.
sportet për parandalimin e impotencës tek burrat

Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të trajtohet çdo sëmundje në kohën e duhur dhe është më mirë të bëhet një ekzaminim parandalues nga të gjithë specialistët çdo gjashtë muaj.

Produkti

Potenca është një tregues i rëndësishëm i shëndetit të mashkullit, në varësi të faktorëve dhe proceseve të ndryshme në trup. Çrregullimet fiziologjike dhe psikogjene mund të zvogëlojnë fuqinë. Në varësi të provokatorëve të identifikuar, përcaktohen metodat e rikthimit të aktivitetit seksual. Kjo mund të jetë dietë, sport, ushtrime fizike ose gjimnastikë, përdorimi i recetave popullore ose ilaçeve.