Si ta rrisni shpejt fuqinë në shtëpi?

Njeri me impotencë

Një nga treguesit e rëndësishëm të shëndetit fizik dhe psikologjik të një burri është potenca. Balanca emocionale dhe marrëdhëniet normale me seksin e kundërt varen prej saj. Në mungesë të ereksionit dhe mungesës së seksit, mund të zhvillohen patologji serioze ose një kompleks inferioriteti. Possibleshtë e mundur të rritet fuqia në shtëpi, gjëja kryesore është të zgjidhni mjetet juridike dhe përgatitjet e duhura popullore në mënyrë korrekte.

Simptomat e impotencës

Mosfunksionimi erektil mund të jetë i përhershëm ose i përkohshëm, por në të dy rastet kërkon rregullimin e rutinës ditore, ndryshimin e dietës dhe rishikimin e stilit të jetës. Zakonisht impotenca e shkaktuar nga faktorë inorganikë mund të shërohet pa ndihmën e mjekut. Por në rastin kur u shfaq në sfondin e patologjive kronike, është joreale të zgjidhni problemin vetë.

Burri u përball me mosfunksionim erektil

Një tregues për një vizitë urgjente tek një mjek është:

 • mungesa e ereksionit të pakontrolluar në mëngjes;
 • pamundësia për tu ngjallur natyrshëm;
 • ereksioni i ngadaltë, i pamjaftueshëm për marrëdhënie seksuale;
 • mungesa e plotë e interesit në procesin e kontaktit seksual;
 • zhdukja e "ngritësit" gjatë seksit;
 • derdhje e parakohshme e shpeshtë ose pamundësia për ta arritur atë për shkak të letargjisë së penisit.

Kur kontaktoni një institucion mjekësor, mjeku do të përshkruajë teste dhe një ekzaminim gjithëpërfshirës të organeve të legenit për të vendosur një diagnozë të saktë dhe për të identifikuar shkakun kryesor të dobësimit të potencës, dhe pastaj të përshkruajë ilaçe të përshtatshme për ta rivendosur atë.

E rëndësishme!

Me një rënie të funksionit erektil me një karakter në rritje, është e nevojshme të kërkoni këshillat e një urologu ose andrologu. Vetë-trajtimi në shtëpi mund të çojë në një përkeqësim të sëmundjeve kronike ose një përkeqësim të përgjithshëm të mirëqenies.

Trajtimi i mosfunksionimit erektil në shtëpi

Nëse gjatë një ekzaminimi mjekësor, anomalitë serioze në punën e trupit nuk identifikohen, atëherë pacienti mund t'i nënshtrohet trajtimit në shtëpi. Në këtë rast, mjetet juridike popullore, ilaçet, ushtrime të veçanta dhe masazh shpesh përdoren për të rritur ereksionin.

Përgatitjet për ngritjen e potencës

Për të rivendosur sistemin riprodhues, ka dhjetëra produkte të farmacisë që ndikojnë drejtpërdrejt në furnizimin me gjak të penisit ose rrisin prodhimin e testosteronit. Shumica e tyre kanë një listë mbresëlënëse të kundërindikacioneve. Këto janë kryesisht sëmundje kardiovaskulare, sulm në zemër dhe goditje në gjashtë muajt e fundit, disa sëmundje të sistemit endokrin dhe nervor. Prandaj, para se të përdorni ato, rekomandohet të konsultoheni me një mjek në mënyrë që të mos dëmtojë trupin.

Mjeku i përshkruan një ilaç pacientit për të rritur potencialin

Droga efektive për të hequr qafe impotencën:

 • Drogës është një stimulues i fuqisë, substanca aktive e së cilës shkakton një nxitim të fuqishëm të gjakut në organet gjenitale, për shkak të së cilës shfaqet një mbledhje. Tabletat vazhdojnë të punojnë për 24 orë;
 • Një ilaç që rrit epshin përshpejton ngritjen e penisit. Përdoret për parandalimin dhe trajtimin e impotencës;
 • Shtues aktiv biologjik bazuar në përbërës bimor. Rregullon nivelin e hormoneve seksuale, duke siguruar kështu funksionimin normal të organeve të legenit;
 • Një preparat që përmban xhensen, stimulon dëshirën seksuale dhe zgjat marrëdhëniet seksuale;
 • Një ilaç me antitrupa ndaj NO-sintezës endoteliale. Konsiderohet si një ilaç i sigurt homeopatik. Përdoret për të trajtuar mosfunksionimin erektil, forcon shpejt ereksionin dhe parandalon sëmundjet e sistemit gjenitourinar.

Mjetet juridike popullore që mund të rrisin fuqinë

Përkundër faktit se tani ka një bandë përgatitjesh efektive farmaceutike për rivendosjen e funksionimit të organeve të sistemit riprodhues, mjekësia tradicionale ende nuk e humbet popullaritetin e saj. Kjo është për shkak se ajo ofron produkte me veprim të shpejtë, me bazë natyrale që ju ndihmojnë të krijoni me lehtësi jetën tuaj intime dhe të ktheni një mbledhje të fortë pa dëmtuar shëndetin tuaj. Përveç kësaj, recetat popullore përfshijnë përbërës të shitur në çdo farmaci ose dyqan ushqimesh.

Metodat bëjeni vetë, për përgatitjen e ilaçeve për të rritur fuqinë:

  Përgatitja e një përzierje me fruta të thata, arra dhe limon për të përmirësuar fuqinë
 • Përzieni bërthamat e arrave, kajsave të thata, fiqve të thatë, kumbulla të thata (në një gotë), copëtoni, duke kaluar nëpër një mulli të mishit së bashku me limon të pa pastruar. Derdhni përzierjen me një gotë mjaltë të lëngshëm. Përzieni gjithçka plotësisht dhe transferojeni në një enë qelqi me kapak. Mbani në frigorifer. Çdo mëngjes në stomak bosh, hani 1 tbsp. lpërzierjet. Të gjithë përbërësit janë përmirësues të fuqisë. Përveç kësaj, ato janë të pasura me vitamina A, PP, C, B, mikro- dhe makroelemente përgjegjës për prodhimin e testosteronit, duke forcuar sistemin imunitar. Marrja ditore e ilaçit ndihmon trupin të luftojë bakteret dhe viruset, zvogëlon inflamacionin, stimulon aktivitetin e trurit, i cili është i rëndësishëm në rast të punës së rëndë mendore dhe fizike;
 • Në përmasa të barabarta, përzieni lëng karrote të shtrydhur fllad dhe mjaltë. Përzierja është e dehur në 2 tbsp. ltri herë në ditë. Ky ilaç është kundërindikuar për njerëzit me sëmundje të pankreasit, intolerancë individuale ndaj produkteve të bletarisë dhe mbipesha ekstreme;

  E rëndësishme!

  Pavarësisht nga cilësitë e dobishme të mjekësisë tradicionale, në rast të përdorimit të pahijshëm ose në prani të disa sëmundjeve kronike, ato mund të shkaktojnë dëm të pariparueshëm të shëndetit. Prandaj, para se të filloni trajtimin, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj dhe të siguroheni që të mos ketë reaksion alergjik të trupit ndaj përbërësve të ilaçit të marrë.

 • Xhensen, i cili është një simbol i forcës mashkullore, do të ndihmojë në ngritjen e potencës në shtëpi në nivelin e tij të mëparshëm. Për të përgatitur një infuzion medicinal, rrënja fërkohet në rende ose shtypet në një blender. 100 g të llumit që rezulton derdhen në 400 ml ujë të vluar, pas 5-6 orësh, 3 tbsp. lmjaltë natyral, 2 tsp. kanellë terren. Merrni çdo ditë në mëngjes para ngrënies, 100 ml. Për të forcuar shpejt një ereksion, pihet një dozë e dyfishtë gjysmë ore para marrëdhënies seksuale. Ju gjithashtu mund të blini tinkturë alkoolike të gatshme në farmaci. Shpërndani 20-30 pika të ilaçit në 1 tbsp. lujë dhe pije në stomak bosh. Xhensen ndihmon për të kapërcyer lodhjen kronike, promovon një rritje të energjisë, rrit qarkullimin e gjakut, e cila është e nevojshme për funksionimin e plotë të organeve gjenitale;
 • Mjalti dhe aloe do të ndihmojnë në rritjen e potencës te burrat
 • Një pije me mjaltë do të ndihmojë në rritjen dhe zgjatjen e mbledhjes. Për ta përgatitur, do t'ju duhet një gotë me gjethe aloe të pjekura. Për të marrë lëngun shërues, duhet të heqni qafe guaskën e ashpër të jashtme dhe të shtrydhni tulin nëpër disa shtresa garzë. Tjetra, duhet të përzieni lëndën e parë që rezulton me një gotë mjaltë natyral dhe verë të kuqe. Në një enë qelqi me një kapak të mbyllur, përzierja ruhet në një vend të ftohtë të errët për 30 ditë derisa të marrë vetitë shëruese. Pas kësaj, duhet të pini 1 tbsp çdo ditë. lpara ngrënies 3 herë në ditë. Kështu, në shtëpi, ju mund të përmirësoni ndjeshëm funksionin erektil pa ndihmën e ilaçeve të shtrenjta.

Përmirësimi i funksionit erektil me ushtrime fizike

Shpesh tek burrat që udhëheqin një mënyrë jetese të ulur, potenca ulet për shkak të kongjestionit në organet e legenit. Në këtë rast, ushtrime të thjeshta që nuk kërkojnë gjendje të veçantë fizike ose durim do të ndihmojnë në forcimin e ereksionit:

 • Në një pozicion në këmbë (këmbët në gjerësinë e shpatullave), duhet të bëni lëvizje rrethore me legenin. Së pari një mënyrë, pastaj tjetra;
 • Shtrirë në një sipërfaqe të fortë, duhet të kryeni "përdredhje". Ndërsa thithni, ngritni shpatullat dhe mbërrini me bërrylin tuaj të djathtë në gjurin e majtë të ngritur dhe përsëritni të njëjtën gjë me gjymtyrët e tjera;
 • Ushtroni "biçikletë" të njohur nga fëmijëria. Shtrirë në dysheme, ngrini këmbët në mënyrë alternative, duke simuluar pedalimin;
 • Ecni në vend, duke ngritur gjunjët lart.

Të gjitha këto aktivitete kanë për qëllim rritjen e furnizimit me gjak të organeve të legenit, forcimin e muskujve të trupit të poshtëm. Mund t'i kryeni në çdo kohë të përshtatshme për 10-20 minuta.

Çdo ushtrim duhet të përsëritet 15-20 herë. Me kalimin e kohës, numri i tyre rritet. Kur numri i përsëritjeve arrin 50, jo vetëm që do të forcohet potenca, por edhe muskujt e legenit, të cilët marrin ngarkesën kryesore gjatë marrëdhënieve seksuale.

Produkte që rrisin ereksionin

Për të arritur një potencë të mirë, për të përmirësuar epshin, duhet të rishikoni dietën dhe të përjashtoni nga ajo të gjitha ushqimet e dëmshme që zvogëlojnë fuqinë mashkullore.

Ushqimet që përmirësojnë fuqinë:

  Produktet e qumështit në menunë e një burri për të forcuar potencën
 • Qumësht i freskët dhe produkte të qumështit të thartuar. . . Këto ushqime duhet të jenë të pranishme në dietën e çdo personi, si burra dhe gra të rritur. Kompleksi i vitaminave, mineraleve dhe aminoacideve që përbëjnë këto produkte sigurojnë funksionimin e qetë të të gjitha sistemeve të trupit. Me një sasi të mjaftueshme të produkteve të qumështit në menunë ditore, indet e kockave forcohen, aktiviteti i trurit përmirësohet dhe libidoja rritet;
 • Mish. . . Përmban proteina, acide shumë të pangopura, vitamina, mikro dhe elementë makro, të cilët janë përgjegjës për gjendjen e sistemit kardiovaskular, nervor, indeve muskulore, prodhimin e një sasie të mjaftueshme të hormoneve seksuale. Por jo të gjitha ushqimet e mishit janë të shëndetshme. Një burrë duhet të shmangë konsumimin e tepërt të mishit të derrit. Shkakton akumulimin e kolesterolit në gjak, i cili dëmton furnizimin me gjak të organeve të legenit. Më mirë të hani viç, lepur dhe pulë;

  E rëndësishme!

  Potenca varet nga shumë faktorë që rrethojnë një njeri dhe është një reflektim i drejtpërdrejtë i gjendjes së të gjithë organizmit. Prandaj, është e rëndësishme të monitoroni shëndetin tuaj, të drejtoni një mënyrë jetese që do t'ju lejojë të mbani forcën mashkullore për shumë vite.

 • Produktet e mjaltit dhe bletarisë. . . Ata stimulojnë rrjedhën e zgjimit seksual, përmirësojnë qarkullimin e gjakut në organet e legenit. Forconi imunitetin, zvogëloni proceset inflamatore në trup, hiqni toksinat dhe toksinat;
 • Nje peshk. . . Ai përmban një sasi të madhe të proteinave lehtësisht të tretshme, acideve yndyrore të pangopura dhe mineraleve. Ata përshpejtojnë prodhimin e testosteronit, përmirësojnë gjendjen e enëve të gjakut dhe indeve të eshtrave. Për burrat, llojet më të dobishme të peshkut janë lëmsh, ton, skumbri;
 • Arra. . . Ato janë jashtëzakonisht të nevojshme për trupin e mashkullit, pasi përmbajnë elementë të rëndësishëm gjurmë për funksionimin e duhur të sistemit riprodhues - zink, magnez dhe kalium. Për të rritur fuqinë, duhet të hani një grusht të çdo lloji arra çdo ditë - arra, arra pishe, lajthi, fëstëk;
 • Ushqimi i detit është i mirë për shëndetin e burrave
 • Goca deti dhe prodhime të tjera deti. . . Ato janë të pasura me substanca që rrisin zgjimin seksual, forcojnë ereksionet dhe zgjasin kohën e marrëdhënieve seksuale. Kur përdorni edhe një sasi të vogël të këtyre produkteve, sigurohet një "boner" i fuqishëm dhe ndjesi të gjalla gjatë seksit.

Ndryshimi i stilit të jetës

Në disa raste, për të rritur funksionin e ereksionit, mjafton që një burrë të ndryshojë zakonet e tij, të cilat ndikojnë negativisht në potencë. Kjo gjithashtu do të ndihmojë në parandalimin e problemeve të shëndetit në të ardhmen nëse mbledhja juaj është në rregull për momentin. Mbi të gjitha, trajtimi i një sëmundjeje është shumë më i vështirë sesa parandalimi i saj.

Zakonet që mund të përmirësojnë ngritjen:

 • Ushqimi i duhur. . . Një sasi e mjaftueshme e lëndëve ushqyese do të çojë në normalizimin e të gjitha proceseve jetësore në trup, gjë që padyshim do të ketë një efekt pozitiv në potencë;
 • Pushim i plotë. . . Trupi dhe truri duhet të pushojnë rregullisht nga ngutja dhe ngutja e jetës së përditshme, problemet në punë. 7-8 orë gjumë rimbush energjinë dhe përmirëson performancën;
 • Sporti. . . Aktiviteti fizik përmirëson punën e sistemit kardiovaskular, forcon muskujt, e bën trupin tërheqës dhe elastik. Përveç kësaj, në procesin e lojës sportive, prodhohen endorfina - "hormonet e lumturisë". Ata neutralizojnë efektet e stresit dhe depresionit, të cilat pengojnë prodhimin e hormoneve seksuale tek burrat;
 • Duke ecur. . . Shëtitjet e përditshme në natyrë mund të përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm, të lehtësojnë stresin psikologjik dhe të shpërqendrojnë problemet. Gjatë ecjes, qarkullimi i gjakut rritet, toksinat dhe toksinat hiqen dhe trupi është i ngopur me oksigjen;
 • Rregullimi i jetës seksuale. . . Ndryshimet e shpeshta të partnerit, si dhe mungesa e seksit, çojnë në mosfunksionim të ereksionit. Përveç kësaj, gjatë marrëdhënieve seksuale të pasakta, gjithmonë ekziston rreziku i kontraktimit të sëmundjeve seksualisht të transmetueshme, të cilat ndikojnë drejtpërdrejt në gjendjen e potencës;
 • Refuzimi i zakoneve të këqija. . . Mungesa e duhanit dhe alkoolit në jetën e një burri ka një efekt më të mirë në shëndetin e tij - përmirësohet furnizimi me gjak në organet gjenitale, rritet qëndrueshmëria fizike, biosinteza e testosteronit normalizohet;
 • Dush i ftohtë dhe i nxehtë. . . Përdorimi i përditshëm i metodës së alternimit të ujit të ftohtë dhe të nxehtë do të përmirësojë tonin e lëkurës dhe indeve muskulore, do të ketë një efekt stimulues në furnizimin me gjak të organeve gjenitale dhe do të japë një valë të fuqishme energjie për tërë ditën.