Si të rrisni fuqinë dhe të kuroni mosfunksionimin erektil?

konsultim specialist për problemet me potencën

Mosfunksionimi i ereksionit shkaktohet nga varësia, aktiviteti i pamjaftueshëm fizik, marrëdhëniet seksuale të prishura në moshë të re, dieta jo e shëndetshme, si dhe disa sëmundje kronike. Nëse potenca filloi të dobësohej, mos u dëshpëro. Ka shumë mënyra për të zgjidhur këtë problem. Shumica e tyre janë plotësisht të sigurt dhe nuk kanë kundërindikacione.

Metodat më të mira për të promovuar shëndetin e meshkujve

Mjekët ofrojnë shumë mënyra për të luftuar impotencën - kirurgji, ilaçe, terapi fizike, etj. Zgjedhja e opsionit të dëshiruar duhet të bazohet në arsyet për shfaqjen e keqfunksionimeve në sistemin riprodhues dhe gjendjen e përgjithshme të trupit të burrit. Prandaj, për të përcaktuar metodën e duhur të terapisë, është e nevojshme t'i nënshtroheni një ekzaminimi gjithëpërfshirës mjekësor.

mjeku përshkruan mjete për të rritur potencën

Përgatitjet për të rivendosur potencën

Farmacia shet shumë ilaçe për të normalizuar punën e organeve të legenit dhe për të forcuar ereksionet. Ilaçet më të përshtatshme do të zgjidhen nga një specialist.

Si të përmirësoni fuqinë me mjetet juridike popullore

Metodat e mjekësisë alternative bazohen në përdorimin e bimëve medicinale, ushqimeve të caktuara, rrënjëve, farave, të cilat mund të rikthejnë funksionet erektive pa dëmtuar trupin. Për sa i përket efektivitetit të tyre, ato nuk janë inferiore ndaj përgatitjeve farmaceutike, por kërkojnë përdorim afatgjatë.

E rëndësishme!

Mjetet juridike popullore mund të përmirësojnë shpejt funksionimin e sistemit riprodhues dhe të përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm. Sidoqoftë, ato mund të përdoren me kusht që të mos ketë alergji ndaj përbërjes.

Receta të barnave për të rivendosur fuqinë, të cilat mund t'i përgatisni vetë në shtëpi:

 • 100 g secila arra, fiq të thatë, kajsi të thata, rrush të thatë, copëtoni së bashku me një limon. Shtoni 150 ml mjaltë natyral të lëngshëm në përzierje. Përzieni gjithçka plotësisht dhe transferojeni në një kavanoz qelqi me një kapak të ngushtë. Rekomandohet të ruani produktin në frigorifer ose në ndonjë vend tjetër të freskët. Duhet të merret në 1-2 tbsp. lçdo ditë. Arra mund të zëvendësohet me ndonjë tjetër - arra pishe, bajame, fëstëk, lajthi;
 • Në mbrëmje grijeni 150 g xhensen në rende të imët dhe hidhni në ujë të vluar (500 ml). Tendosni në mëngjes, shtoni 2 tbsp. lmjaltë, 1 tsp. kanellë terren. Infuzioni ruhet në frigorifer dhe merret në 100 ml çdo ditë në stomak bosh. Ky ilaç ndihmon në luftimin e ereksionit të dobët, rrit dëshirën dhe zgjimin te burrat;
 • Grini rrënjën e selinos në një mulli të mishit, 1 tbsp. lhidhni 0, 5 litra ujë të ngrohtë të zier mbi grilën, lëreni për 5 orë. Pastroni nga torta, shtoni mjaltë natyral për shije dhe merrni 1 tbsp para çdo vakti. lbrenda 14 ditëve. Ky ilaç do të ndihmojë në kurimin e mosfunksionimit të butë erektil;
 • 2 tbsp. lderdhni një gotë me ujë të valë mbi kastrën e tharë të Shën Gjonit, mbulojeni me një kapak. Pas 1 ore, kullojeni nëpër një sitë ose disa shtresa garzë. Merrni çdo ditë 3 herë para ngrënies. Shkumës natyral ose limon mund të shtohet për të përmirësuar shijen. Wort Shën Gjonit ju lejon të rrisni fuqinë, të eleminoni kongjestionin në organet e legenit;
 • zierje e Wort Shën Gjonit për të rritur potencën
 • Përzieni lëng karrote të shtrydhur fllad me mjaltë në përmasa të barabarta. Pini 50 ml në mëngjes dhe në mbrëmje. Kjo përzierje rikthen ekuilibrin e mineraleve dhe vitaminave në trup, ju lejon të rrisni prodhimin e hormoneve seksuale, të përmirësoni gjendjen e enëve të gjakut dhe të zvogëloni simptomat e patologjive kronike;
 • Merrni disa lloje arrash, copëtojini ato, bashkojini me mjaltë për të bërë një përzierje të trashë të trashë. Përdorimi i përditshëm i këtij ilaçi për 2 tbsp. lpara ngrënies ndihmon për të rritur fuqinë në një mënyrë natyrale, për të rritur dëshirën seksuale, për të rritur durimin.

Restaurimi i sistemit riprodhues në mënyra natyrore

Një mënyrë jetese e ulur çon në një rritje të peshës trupore, ngecje të gjakut dhe limfës në organet e legenit. Kjo shoqërohet me një shkelje të funksioneve erektive, një ulje të kohëzgjatjes së marrëdhënieve seksuale.

Ekziston një sërë ushtrimesh që kanë një efekt të dobishëm në punën e organeve gjenitale të meshkujve. Ata nuk kërkojnë një përshkrim të hollësishëm të teknikës së ekzekutimit, sepse ato janë të njohura për çdo person nga vitet e shkollës:

 • Thupër. . . Zbatimi i rregullt i këtij ushtrimi rrit rrjedhjen e gjakut në trupat shpellorë të penisit gjatë zgjimit;
 • stërvitje thupër për të rritur fuqinë
 • Shkallët e larta të gjurit. . . Mënyra më e mirë për të rritur tonin e muskujve në perineum, për të parandaluar prostatitin dhe venat me variçe;
 • Ngritja e vitheve nga një pozicion i prirur. . . Forcon muskujt, rrit qarkullimin e gjakut në pjesën e poshtme të trupit. Kjo jo vetëm që kontribuon në përmirësimin e funksionit erektil, por gjithashtu rrit qëndrueshmërinë fizike të nevojshme për një marrëdhënie të plotë seksuale;
 • Squats. . . Një ushtrim klasik për të forcuar potencën. Për më tepër, ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të sistemit gjenitourinar;
 • Rrotullimi nga legeni. . . Në një pozicion në këmbë, pa ngritur këmbët nga dyshemeja, duhet ta rrotulloni legenin në një rreth.

Të gjitha këto ushtrime rekomandohet të kryhen çdo ditë në çdo kohë të përshtatshme për 20-30 përsëritje. Duhen vetëm rreth 15 minuta në ditë.

Gjithashtu, kryerja e gjimnastikës së përditshme do të ketë një efekt pozitiv në shëndetin e të gjithë trupit, forcimin e imunitetit, rritjen e rezistencës ndaj ftohjeve dhe forcimin e muskujve.

E rëndësishme!

Përveç gjimnastikës, për të harruar fjalën e tmerrshme "impotent" për një kohë të gjatë, duhet të vraponi rregullisht ose thjesht të ecni në ajër të hapur.

Ushqime për të rritur potencën

Afrodiziakët natyralë:

 • Mish pa dhjam. . . Përmban proteina, minerale dhe vitamina të rëndësishme për shëndetin e burrave. Enët e mishit stimulojnë prodhimin e testosteronit, i cili ka një efekt pozitiv në rritjen e epshit, potencës;
 • Peshk deti. . . I pasur me zink, fosfor, magnez, kalium. Këto mikro dhe makro elementë janë të domosdoshëm për funksionimin e duhur të organeve gjenitale mashkullore, duke rritur epshin. Nga e gjithë lista e prodhimeve të detit, sipas mjekëve, është më mirë të përdorni skumbri ose petë të zier ose me avull;
 • Goca deti. . . Një nga afrodiziakët më të njohur natyrorë. Ndihmon në forcimin e ereksionit, normalizimin e prodhimit të hormonit seksual mashkullor, përshpejtimin e rrjedhjes së gjakut në trupat shpellorë të penisit. Për më tepër, ajo parandalon depozitimin e kolesterolit në muret e enëve të gjakut;
 • goca deti për të rritur potencën
 • Pjesa tjetër e prodhimeve të detit.Midhjet, karkalecat, kallamarët, algat e detit veprojnë në trup si një pilulë popullore;
 • Arra. . . Një grup i madh mineralesh, vitaminash, aminoacidesh të dobishme e bën këtë produkt një pjesë të rëndësishme të dietës së një njeriu që humbet periodikisht një mbledhje. Shëruesit e Lindjes thonë se nëse hani një grusht të çdo lloji arra çdo ditë pa kripë ose sheqer, fuqia do të ruhet për shumë vite;
 • Fruta të thata.Fiqtë, kajsitë e thata, rrush të thatë, kumbullat e thata ngopin trupin me të gjitha vitaminat e nevojshme, aminoacidet, të cilat veçanërisht mungojnë në dimër ose në pranverë. Një përzierje e frutave të thata me mjaltë natyral dhe arra funksionon mirë në fuqinë mashkullore. Një bombë e tillë me vitamina është në gjendje ta bëjë trupin të funksionojë plotësisht;
 • Vezë pule dhe thëllëzë. . . Ato janë të pasura me proteina, mikro dhe makroelementë që stimulojnë epshin. Rekomandohet të hani të papërpunuara;
 • Produktet e qumështit. . . Për të marrë një shëndet të mirë të mashkullit, është e nevojshme të konsumoni qumësht, krem, salcë kosi, djathë dhe produkte të tjerë të qumështit të thartuar çdo ditë. Ato forcojnë enët e gjakut, kockat, dhëmbët, normalizojnë prodhimin e hormoneve dhe përmirësojnë qarkullimin e gjakut në të gjithë trupin.

Trajtime të tjera për mosfunksionimin erektil

Përveç ilaçeve dhe mjeteve juridike popullore, mjeku mund të ofrojë mënyrat e mëposhtme për të rivendosur fuqinë:

 • Ndërhyrja kirurgjikale. . . Kjo metodë përdoret jashtëzakonisht rrallë dhe vetëm në rastin e shqetësimeve të pakthyeshme në funksionimin e enëve të penisit ose defekteve të tij fiziologjike;
 • Terapia e valëve të shokut. . . Valët akustike ndikojnë në penis, duke rritur rrjedhën e gjakut, duke përmirësuar gjendjen e indeve të buta, duke rritur tonin e arterieve dhe enëve të gjakut;
 • procedurat e fizioterapisë për të rritur fuqinë
 • Stimulimi i dridhjeve. . . Një pajisje e veçantë përdoret për të stimuluar punën e mbaresave nervore të vendosura në penis. Pas një kursi dyjavor, fuqia kthehet;
 • Metoda e vakumit. . . Pompa, në të cilën është vendosur penisi, krijon presion negativ. Kjo stimulon një rrjedhje të fuqishme të gjakut, mbushjen e trupit të shpellave dhe një mbledhje të fortë. Ju mund ta trajtoni impotencën në këtë mënyrë në shtëpi.

Si ndikon një mënyrë jetese e gabuar në sistemin riprodhues

Siç tregojnë statistikat, edhe zakonet e padëmshme mund të çojnë në një problem kaq të tmerrshëm për çdo njeri si impotenca e pjesshme ose e plotë. Për të ruajtur aktivitetin seksual për shumë vite, do të duhet të kufizoni disa prej tyre.

Faktorët që ndikojnë negativisht në potencë:

 • Ngrënia e ushqimit të papërpunuar. . . Ushqimi i shpejtë, ushqimet e yndyrshme, të skuqura dhe të tymosura përmbajnë sasi të larta të kolesterolit, i cili shndërrohet në pllaka aterosklerotike. Ata, nga ana tjetër, vendosen në muret e enëve, duke çuar në bllokimin e tyre ose ngushtimin e lumenit. Kjo kontribuon në një shkelje të furnizimit me gjak në organet gjenitale;

E rëndësishme!

Mungesa e vitaminave dhe mineraleve në trup zvogëlon performancën e tij, prish të gjitha funksionet vitale, përfshirë edhe ereksionin.

 • Zakone të këqija. . . Pirja e duhanit, alkooli dhe përdorimi i drogës çon në prodhim joadekuat të testosteronit, i cili është përgjegjës për ngacmimin seksual, zgjimin dhe ngritjen e burrit.
 • Birra. . . Kjo pije alkoolike ndikon në ekuilibrin e hormoneve në trup. Pirja e shpeshtë e birrës çon në faktin se hormonet seksuale femërore fillojnë të mbizotërojnë në trupin e një burri. Nga kjo, pamja ndryshon, dhjami grumbullohet në bark, vithe, kofshë dhe gjoks, dhe epshi gjithashtu zvogëlohet;
 • Stili i jetës së ulur. . . Puna e ulur, mungesa e aktivitetit fizik gjatë ditës çon në stanjacion të gjakut në zonën gjenitale;
 • Jeta seksuale e parregullt. . . Mungesa e seksit, si dhe teprica e tij çon në përkeqësim të potencës;
 • puna e tepërt në një burrë si shkak i potencës së dobët
 • Stresi psiko-emocional. . . Situatat e përditshme stresuese, depresioni çojnë në ndalimin e prodhimit të testosteronit. Kjo ndikon në fuqinë në mënyrën më të keqe;
 • Punë e tepërt.Mungesa e vazhdueshme e gjumit, cilësia e dobët e gjumit, puna e vështirë mendore ose fizike çojnë në një rënie të mprehtë të aktivitetit seksual;
 • Semundje kronike. . . Çrregullimet në punën e sistemit endokrin, kardiovaskular, gjenitourinar çojnë në dobësimin e forcës mashkullore. Ekzaminimi i rregullt parandalues nga një terapist do të ndihmojë në identifikimin dhe heqjen e problemeve shëndetësore në kohë.