Cilat vitamina janë të rëndësishme për përmirësimin e fuqisë mashkullore?

Në epokën moderne, koha ia vlen pesha e saj në ar, dhe në ndjekje të gjithçkaje në të njëjtën kohë, burrat shpesh lënë pas dore ushqimin e mirë, më së shpeshti duke u mjaftuar me meze ose ushqime në pika të shpejta shërbimi. Dhe kjo në asnjë mënyrë nuk mund të ndikojë në përmirësimin e potencës mashkullore.

shishe me vitamina për të rritur fuqinë

Nuk është sekret që vitaminat janë të rëndësishme për fuqinë, dhe në disa raste mungesa e vitaminave mund të shkaktojë probleme me ereksionin dhe aktivitetin seksual.

Le të shohim se cilat vitamina janë të rëndësishme për përmirësimin e fuqisë mashkullore.

Grupi A

Retinoli dhe provitamina beta-carotene janë përbërës të rëndësishëm për funksionimin e jo vetëm të sistemit gjenitourinar dhe imunitetit të shëndetshëm, por gjithashtu zënë vendin e parë në një numër vitaminash për të përmirësuar potencën dhe cilësinë e jetës intime tek burrat. Ata janë gjithashtu përgjegjës për prodhimin e hormoneve seksuale dhe cilësinë e spermës. Për të përmirësuar fuqinë, vitamina A duhet të jetë e pranishme në dietën e çdo njeriu.

Vitamina A nuk është e disponueshme, por gjendet në një numër ushqimesh të zakonshme si të verdhën e verdhë veze, kunguj, gjalpë, majdanoz, karrota, merluc, mëlçi viçi dhe shumë të tjerë. Mos harroni se vitamina A është një vitaminë e tretshme në yndyrë. Prandaj, nëse zgjedhja juaj ra në të njëjtën karotë për të përmirësuar fuqinë dhe për të rimbushur mungesën e retinolit, domethënë, ju nevojitet me salcë kosi ose gjalpë, përndryshe do të ketë pak kuptim, dhe kjo nuk do të ndikojë në përmirësimin e potencës në asnjë mënyrëDhe nëse zgjedhja juaj u bie barnave të farmacisë, atëherë është e rëndësishme të dini se retinoli nuk është i pajtueshëm me alkoolin - ky kombinim mund të shkaktojë dëme të pariparueshme në mëlçi.

Grupi B

Vitamina B për potencë

Vitaminat për të rritur fuqinë nga grupi B përdoren tradicionalisht për të trajtuar sëmundje të ndryshme neurologjike, por përveç kësaj, shkencëtarët kanë vërejtur se këto vitamina përmirësojnë prodhimin e hormonit kryesor mashkullor testosteronit. Dhe gjithashtu, duke stimuluar punën e sistemit nervor, ato rrisin zgjimin dhe rrisin ndjeshmërinë. Cilat vitamina B janë të rëndësishme për burrat dhe ku gjenden - ne do të shqyrtojmë më hollësisht më poshtë:

  1. njëose tiamine. Kjo vitaminë zvogëlon lodhjen dhe tonet. Përmban në bizele, fasule, fasule, miell integrale dhe mish yndyror.
  2. 2ose riboflavin. Merr pjesë në të gjitha proceset metabolike në trupin e një burri, duke stimuluar kështu sistemin gjenitourinar dhe, si rezultat, përmirëson ereksionin. Especiallyshtë veçanërisht e bollshme në produktet e qumështit dhe lakrat e bardha.
  3. 3ose acid nikotinik. Merr pjesë në sintezën e proteinave dhe spermatogjenezën. Përmban në arra, hikërror, pulë, salmon dhe kikirikë.
  4. pesëose acid pantotenik. Merr pjesë në çlirimin e energjisë, e cila ka një efekt pozitiv në aktivitetin seksual dhe përmirëson potencën. Burimi Bpesëjanë perime jeshile, rropulli dhe bishtajore.
  5. 6ose piridoksinë. Merr pjesë në prodhimin e serotoninës. Përmbajnë produkte qumështi dhe mishi, arra.
  6. 7ose biotina. Liron energji nga kaloritë, tonet dhe forcon. Ka shumë në bishtajore dhe arra.
  7. nëntëose acid folik. Shtë e pazëvendësueshme në punën e shëndetshme të sistemit riprodhues mashkullor. Merr pjesë në ndërtimin e spermës së shëndetshme dhe në sintezën e shumë hormoneve, duke ndikuar drejtpërdrejt ose indirekt në rritjen e potencës dhe përmirësimin e aktivitetit seksual.
  8. Cianokobalamina ose vitamina B12. . . Forcon sistemin imunitar, merr pjesë në hematopoiezë, ka një efekt tonik në sistemin nervor, normalizon presionin e gjakut dhe përmirëson gjendjen e përgjithshme. Cianokobalamina është një substancë që ka një efekt pozitiv në organet riprodhuese jo vetëm të grave, por edhe të burrave, duke normalizuar numrin e spermatozoideve në spermë.

Acid Askorbik

vitamina në agrume për fuqinë mashkullore

Acidi askorbik, i cili gjendet në sasi të mëdha në agrumet, është gjithashtu një agjent i shkëlqyeshëm për rritjen e imunitetit.

Përmban vitaminë C në perime dhe fruta të freskëta. Frutat agrume janë gjithashtu të pasura me acid askorbik. Në dimër, mungesa e vitaminës C plotësohet në mënyrë të përsosur me lakër turshi.

Përfshihet drejtpërdrejt në aktivitetin seksual të burrave, pasi që vitamina C ndikon drejtpërdrejt në prodhimin dhe nivelin e hormoneve të ndryshme që ndikojnë në fuqinë dhe përmirësojnë aktivitetin seksual. Gjithashtu forcon enët e gjakut, gjë që ka një efekt pozitiv në ereksion. Përveç kësaj, konsumimi i rregullt i ushqimeve. i pasur me acid askorbik, zvogëlon ndjeshëm rrezikun e adenomës së prostatës dhe përmirëson potencën.

Tokoferol

Ushqimet e pasura me vitaminë E janë burim i shëndetit të burrave. Përveç efektit të rinovimit, tocopherol është përgjegjës për punën e të gjitha gjëndrave endokrine të trupit mashkullor dhe prodhimin e hormoneve. E gjithë kjo është e lidhur pazgjidhshmërisht me jetën intime të një burri, një rritje të aktivitetit seksual dhe një përmirësim të potencës.

Vitamina E gjendet në arra dhe fara kungulli, vaj ulliri dhe misri, të verdhë veze dhe mish dhe produkte qumështi. Mungesa e vitaminës E mund të çojë në infertilitet.

Grupi i provitaminave D

Kolecalciferoli dhe ergokalciferoli janë të lidhur pazgjidhshmërisht me sintezën e hormoneve mashkullore. Përveç kësaj, ato rrisin imunitetin dhe kanë një efekt pozitiv në punën e sistemit kardiovaskular. Hipovitaminoza afatgjatë D mund të shkaktojë zhvillimin e kancerit të prostatës, dhe kjo, siç e shihni, në asnjë mënyrë nuk do të përmirësojë potencën.